Zaplanuj wizytę w LOP
Wybierz psychoterapeutę u którego chcesz umówić wizytę. Kliknij poniższy przycisk, aby przejść do listy psychologów przyjmujących w Lubelskim Ośrodku Psychodynamicznym w Lublinie.

Psychoterapeuci

Psychoterapia często mylona jest z wizytą u psychiatry, wypisaniem recepty czy chorobą psychiczną. Oto kilka mitów zaczerpniętych z myślenia o psychoterapii jak o spotkaniu z „czarodziejem”.

„TO MI NIC NIE DA” – i słusznie jeśli tak myślisz. To rzeczywiście nic nie da, jeśli takie jest Twoje założenie, a pojawisz się u psychoterapeuty, żeby to udowodnić. Terapia to proces gdzie osoba zgłaszająca się, chce pomocy i jest również gotowa ją przyjąć. Postawa, która jest potrzebna na psychoterapii to chęć zmiany samego siebie. Ilu psychoterapeutów potrzeba żeby zmienić żarówkę? Jednego, ale żarówka musi wyrazić chęć zmiany.

„NIE JESTEM CHORY PSYCHICZNIE”  – do gabinetu psychologa zwykle nie trafiają osoby chore psychiczne tylko potrzebujące pomocy, w kryzysie czy źle czujące się psychicznie np. z obniżonym nastrojem. W gabinetach pojawiają się różni ludzie i dla każdego z nich znajdzie się metoda psychoterapii i odpowiedni terapeuta.

„Marnowanie CZASU I PIENIĘDZY” – procesy terapeutyczne zajmują  bardzo różną ilość czasu. Mogą być krótkie, jeśli taką metodę wybierzesz i z reguły dotyczą bardzo konkretnego problemu. Są również długoterminowe, gdzie zakres obejmuje całe spektrum problemu i zazwyczaj jest również bardziej trwały.

„JAK SAM SOBIE NIE POMOGĘ TO NIKT MI NIE POMOŻE” – psychoterapia pomoże Ci patrzeć na świat trochę z dystansu, pokaże co się dzieje i co można z tym zrobić. Sami często będąc głęboko w problemie nie jesteśmy w stanie tego zobaczyć. Wsparcie bliskich jest równie ważne i czasem niezbędnie do funkcjonowania.

„NIE BĘDĘ WYWLEKAŁ SPRAW RODZINNYCH” – tak w terapii podejmuje się również tematykę rodzinną, jednak to osoba psychoterapeuty ma sprawić, że mówienie o tym będzie łatwiejsze. I nie zawsze to jest najważniejsze. Psychoterapia to przede wszystkim mówienie o sobie samym. I najczęściej słyszane przez terapeutów

„PRZYSZEDŁEM, ŻEBY MI PANI POWIEDZIAŁA CO MAM ROBIĆ”, „A TO JEDNA WIZYTA NIE WYSTARCZY?” – terapia to proces zmiany osoby, która jest w gabinecie. Jeśli chcesz trwałych zmian, wymaga to czasu i wysiłku. Nie ma co ukrywać – psychoterapia nie jest kwestia prostą, gdyż ma prowadzić do konkretnych zmian, a któż z nas poddaje się im bez oporu.? Dlatego najważniejsze jest, aby na pierwszej wizycie upewnić się, że terapeuta jest osobą, którą chcesz spotykać przez dłuższy czas.

autor: Małgorzata Bogdanowicz

leczenie uzależnień - terapia uzaleznień

fot. pixabay.com | CC0

tematy: mity o psychoterapii, psychoterapia Lublin, wizyta u psychologa