Psychoterapia jest także usługą i każdy korzystający z niej chciałby, aby była ona wykonana dobrze i skutecznie. Takie oczekiwanie zachęca do poszukiwania dobrego psychoterapeuty. Poszukiwania te niosą ze sobą zarówno szanse na słuszny, trafny wybór, ale także ryzyko pozbawienia się pomocy.

Jak najbardziej rozsądnym wydaje się sprawdzenie kompetencji osoby, która ma nam pomagać. Można to zrobić, pytając jaką szkołę skończyła i zweryfikować z listą rekomendowanych szkół PTP, czy poddaje swoją pracę superwizji u certyfikowanego sueperwizora, czy ukończyła swoją psychoterapię, w jakim nurcie pracuje. Te ostatnie dwa pytania wydają się szczególnie ważne, ponieważ zabezpieczają nas przed trafieniem do osób, które nie używają żadnej wystandaryzowanej metody, a jedynie oferują poradnictwo polegające na dzieleniu się swoimi prywatnymi przekonaniami często pomieszczającymi ich osobiste oceny i problemy.

dobry psycholog Lublin - psychoterapeuta podczas sesjiJak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Przy poszukiwaniu dobrego, a może „najlepszego” psychoterapeuty, warto zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo podjęcia wędrówki od jednego terapeuty do drugiego. Zdarza się, że pacjenci, którym trudno pogodzić się z tym, że każda skuteczna terapia musi trwać określony czas i pomieszczać w sobie także chwile trudne albo emocjonalne skomplikowane, dochodzą do wniosku, że powinni poszukać „lepszego” terapeuty. Takie wyobrażenie o psychoterapii jako metodzie ekspresowej i cudownej rozczarowuje i może prowadzić do sytuacji, kiedy każdy kolejny psychoterapeuta jest „niekompetentny”, a tak naprawdę to pacjent nie zaufał żadnemu i od żadnego specjalisty nie rozpoczął przyjmowania pomocy.

tagi: dobry psycholog, dobry psychoterapeuta