Psychoterapia psychodynamiczna – Stosowany w LOP rodzaj psychoterapii wywodzi się ze środowiska polskich psychoterapeutów skupionych wokół Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego i Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodyanmicznej. W znacznym stopniu inspirowany jest doświadczeniami terapeutów psychodynamicznych z USA oraz dorobkiem dawnej i współczesnej psychoanalizy.
Charakterystyczne dla tego sposobu pracy jest uznanie, że doświadczane objawy i problemy, choć czasem podobne u różnych osób, mają różne i zawsze znajdujące się w nieświadomości, przyczyny. Psychoterapeuta w tworzącej się relacji, na kolejnych sesjach, wspólnie z pacjentem poznaje ich istotę i źródło, co pozwala zdobytą wiedzę połączyć z doświadczeniem i w efekcie prowadzi do ustąpienia objawów. Taki sposób pracy nie tylko gwarantuje skuteczną psychoterapię, ale także pozwala na jej przebieg w atmosferze wzajemnego zrozumienia. Przyjęcie przez zespół Ośrodka tego typu podejścia pozwala objąć skuteczną i trwałą pomocą szerokie grono osób z różnymi problemami i zaburzeniami.
Członkowie zespołu systematycznie korzystają z superwizji certyfikowanych superwizorów PTP, kierują się Kodeksem Etyki Psychoterapeuty PTPP, biorą udział w szkoleniach, konferencjach, sympozjach podnoszących ich kompetencje, posiadają doświadczenie własnej psychoterapii szkoleniowej.
Istota i skuteczność stosowanej metody
Psychoterapia psychodynamiczna to metoda leczenia zaburzeń emocjonalnych oparta na teorii psychoanalitycznej, określana często, jako wglądową. Metoda ta zakłada, że życiem człowieka sterują wewnętrzne, nieświadome siły. Terapeuta w czasie rozmów na kolejnych sesjach wspólnie z pacjentem poznaje jego osobowość, co pozwala zrozumieć istotę problemu, z jakim się zgłosił i doprowadzić po przez doświadczenie do jego rozwiązania. Celem terapii nie jest zmienianie życia pacjenta (o tym decyduje on sam) tylko doprowadzenie do takiej sytuacji, gdzie będzie on miał lepsze samopoczucie, ustąpią objawy, z jakimi się zgłosił, a przede wszystkim będzie on w stanie bez terapeuty samodzielnie radzić sobie w życiu i czerpać z niego satysfakcję.
Sesja trwa 50 minut. Częstotliwość spotkań jest uzależniona od problemu, z jakim się zgłosił pacjent, ale najczęściej jest to jedno lub dwa spotkania w tygodniu. Skuteczność psychoterapii nie jest zależna od przebiegu pojedynczej sesji a od całego procesu emocjonalnego i intelektualnego w czasie terapii oraz zachodzących w nim stopniowo zmian w psychice pacjenta. W szczególnych przypadkach psychoterapia wspomagana jest farmakoterapią prowadzoną pod opieką psychiatry. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie KCP wiodącej w Polsce Szkoły Psychoterapii kształcącej psychoterapeutów psychodynamicznych lub stronie Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej.